מחלקת מסדרים דתיים

מחלקת מסדרים דתיים במשרד בלטר, גוט, אלוני ושות' מייצגת שורה ארוכה של כנסיות ומוסדות דת נוצריים, ומספקת ליווי משפטי למגוון הרחב של פעילויותיהם. לאורך עשרות שנות מומחיות רכשנו ניסיון עשיר בתחומים ובעניינים הייחודיים לפועלם של מוסדות הדת בישראל, ויצרנו קשרי עבודה פוריים והדוקים עם רשויות השלטון הרלוונטיות. לקוחותינו נהנים ממעטפת מקצועית מלאה להיבטי מיסוי, עבודה, תכנון ובנייה וכלל צרכי המוסד, המבוססת על שיתוף פעולה רב-מחלקתי.

אנו מאמינים כי השירות המשפטי למוסדות נוצריים, כגרים בארצנו, נובע גם מן החובה המוסרית המופיעה בתנ"ך – "וכי יגור אתך גר בארצכם, לא תונו אתו. כאזרח מכם יהיה לכם הגר הגר אתכם ואהבת לו כמוך כי גרים הייתם בארץ מצרים, אני ה' אלהיכם" – ויקרא, יט, לג-לד.

צוות המחלקה

על פעילותה של מחלקת מסדרים דתיים אמון עו"ד דוד בוטסזן, בעל תוארLLM מהאוניברסיטה העברית בירושלים, המספק שירותים משפטיים למוסדות דת נוצריים עוד משנת 1993. עורך הדין בוטסזן הינו מומחה לדיני מסדרים דתיים המעניק שירותי ליטיגציה בבתי המשפט ובערכאות רלוונטיות, וכמו כן מנהל עסקאות ופרויקטים מיוחדים עבור המסדרים הגדולים ביותר בישראל ובחו"ל. תחת ניהולו מטפלים בלקוחות המחלקה עורכי דין בעלי התמחות ספציפית במוסדות דת, המקיימים שיתופי פעולה הדוקים עם מחלקות המשרד השונות על מנת לספק פתרונות מקיפים למכלול צרכי המוסד.

פעילות ולקוחות

המחלקה מספקת שירות משפטי יומיומי לשורה ארוכה של מוסדות דת מהגדולים בישראל ובעולם, ביניהם נציגות הוותיקן בישראל, הקסטודיה דה טרה, וכן מסדרים, כנסיות ומנזרים רבים נוספים. בכל תחומי פעילותנו מושם הדגש על כל הוראות הדין הייחודיות שחלות על מוסדות הדת הנוצריים, לרבות הוראותיהם של פירמאנים טורקיים ואמנות בינלאומיות.

כאמור, לקוחותינו זוכים לליווי משפטי ולפתרונות מקצועיים הנוגעים לכלל פעילות מוסדות הדת בישראל, לרבות קידום פרויקטי בנייה, גיבוש הסדרי מס ייחודיים, והליכים משפטיים להגנה על מקרקעין. הפתרונות הייחודיים שאנו מספקים נשענים על ידע עשיר והיכרות מעמיקה עם התחום, שיתוף פעולה הדוק בין מחלקות המשרד, וכן קשרי עבודה מצוינים שפיתחנו לאורך השנים עם הרשויות הרלוונטיות (המחלקה לעדות נוצריות במשרד הדתות\משרד ראש הממשלה, מחלקות המיסוי הייחודיות ברשויות המס והאגף הבינלאומי במשרד החוץ, והמחלקות הרלבנטיות בשלטון המקומי).

תחומי עיסוק מרכזיים

שמירה וטיפול בנכסי המוסדות:

  • עריכת סקרי נכסים: איתור נכסים, בחינת הזכויות בהם, אופי רישומם והמצב התכנוני הנוגע להם.
  • מניעת פגיעה במקרקעין: נקיטה במגוון פעולות במטרה לאתר פגיעות בזכויות בנכסי הכנסייה (בדרך של הפקעה או תוכניות בניין עיר פוגעות וכדומה), להביא ביטולם או למצער לקבלת פיצוי בגין הפגיעה.
  • סיוע בניהול נכסים: הגשת תביעות פינוי, הגשת תביעות להגדלת דמי שכירות, בדיקת מושכרים וכדומה.
  • עריכת עסקאות: מתן ליווי משפטי מקיף בעסקאות בנכסי מוסדות הדת.

מיסוי מוסדות דת

בתחום זה פועל משרדנו לקבלת הקלות ופריבילגיות במיסוי מוסדות הדת בכל תחומי פעילותם, כגון תשלומי מס לרשויות המקומיות, תשלומי מס הכנסה ותשלומים בגין עסקאות מקרקעין.

אישיות משפטית

מתן הכרה למוסדות הדת כאישיות משפטית על פי המשפט הישראלי, באופן אשר יאפשר למוסדות הדת (ככאלה אשר נתאגדו על פי הדין הדתי), פעילות משפטית ברת תוקף ומוכרת בכל ענפי המשפט הישראלי